داستان چرم و کاربرد آن در زندگی بشر، به هزاران سال پیش باز می گردد. چرم، جنسی است که در فرآیند دباغی پوست خام جانوران، به ویژه گاو و گوسفند بدست می آید. در دباغی، پوست حیوان را که معمولا فساد پذیر است، به یک ماده طبیعی پایدار، دائمی و انعطاف پذیر برای کاربردهای متفاوت تبدیل می کنند.

از پوست حیوانات مختلفی مانند: گوسفند، گاو، بز، شتر مرغ و حتی مار و کروکودیل، چرم درست می کنند که یکی از گران ترین چرم ها، مربوط به کروکودیل است. چرم گوسفند و چرم گاو، از جمله چرم های با دوام و زیبا بوده و به خاطر آنکه الیاف پیشرفته در آن به کار می برند، در کارهای سخت مانند: دستکش های ایمنی، کاربردهای شیمیایی، پوشش های موتور سواری و امثالهم استفاده می شود.

در کشورهایی که رونق کشاورزی و دامداری بیشتر مشاهده می گردد، صنعت چرم و تولیدات چرمی رونق بسیاری دارد. به خصوص که از اواخر قرن نوزدهم با اوج گیری فعالیت طراحان مد و لباس از پایتخت مد اروپا مانند میلان و پاریس و لندن، استقبال جهانی به لباس ها و پوشش های چرمی که با رنگ ها و طرح های مختلف همراه شد، به شدت افزایش یافت.

در ایران نیز، با توسعه صنعت و تجارت حرفه ای در دویست سال اخیر، شاید رونق بخشی به صنعت چرم بودیم. در برخی از شهرهای ایران مانند تبریز، شیراز و خراسان، به واسطه تعاملات بین المللی و فعالیت های صنعتی، صنعت چرم از اقتصاد خوبی برخوردار بوده است.

چرم در ایران، یکی از بازارهای بکر و پر پتانسیل است که فعالان و کارآفرینان می توانند در زمینه های مختلف طراحی، تولید، بازاریابی، فروش و خدمات پس از فروش در آن فعالیت کنند. اکنون، صادرات ۱ کت چرمی، ۵ برابر صادرات ۱ بشکه نفت، ارز آوری برای کشور دارد و ایتالیا، پایتخت مد بازان اروپا و یکی از تولید کنندگان محصولات چرمی لوکس جهان، مقصد صادراتی پوست کشور است.

با وجود پتانسیل گسترده در بیش از ۴۰۰ واحد تولیدی پوست و سالامبور در کشور، این واحدها به خاطر مشکلات اقتصادی، با کم تر از ۱۵ درصد ظرفیت مشغول به کار هستند و خام فروشی، معضلی در دنیای چرم کشور است.

سالانه حدود ۱۵ تا ۱۹ میلیون راس دام گوسفندی در کشور ذبح می شود که از این رقم، حدود ۱۴ میلیون جلد پوست، قابلیت صادرات پیدا می کند و در حال حاضر، فقط ۷۰ میلیون دلار حدودا عایدی کشور می شود که می توان با فرآوری و بهسازی صنعت چرم، ۱۲۰ میلیون فوت مربع چرم بدست آورد که بیش از ۸۰۰ میلیون دلار برای کشور ارزش افزوده ایجاد می کند.

وضعیت بازار چرم داخلی با حضور چرم های خارجی در شرایطی که اقتصاد مقاومتی مد نظر دولت است، شرایط خوبی ندارد و همچنان بازار پر رونق چرم شمال پایتخت، در اختیار ترک ها است. با این حال، سفر روحانی به ایتالیا (پایتخت چرم اروپا) و ویتنام (پایتخت کفش چرم آسیا) زمینه را برای همکاری های دو جانبه در عرصه مورد بحث افزایش داده است.